Kontaktný formulár

Palivové drevo – pár dobre mienených rád

Človek využíva drevo odnepamäti. Dá sa povedať, že je neoddeliteľnou súčasťou jeho života, a to počnúc jeho stavebnou atraktivitou cez zostrojovanie náradia až po vykurovaciu hodnotu. Viaceré civilizácie mu prikladali magický význam. Stromy sa držali v úcte a podobne sa pristupovalo aj k ich produktom. Aj keď sme si vyskúšali rôzne výdobytky modernej doby, v súčasnosti sa znova radi vraciame k overenej klasike. Palivové drevo v rodinnom krbe dodá určite každej domácnosti útulnejšiu atmosféru. Okrem toho ním môžete kúriť v kachliach, kotloch na drevo, kombinovaných kotloch alebo v splyňovacích kotloch na drevoplyn. Pokiaľ ste sa aj vy rozhodli pre návrat k tradičnému vykurovaniu, poradíme Vám, ako k palivovému drevu pristupovať, a teda kedy ho nakupovať, ako ho skladovať a podobne. Ak si ozrejmíte tieto fakty, budete mať z neho oveľa väčší úžitok.

Myslite naň v dostatočnom predstihu

Uznávame, že keď sa po zime prederú do sveta hrejivé slnečné lúče, tak málokoho napadne, aby riešil vykurovanie. Pritom práve jar je najideálnejší čas na nákup palivového dreva, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o to, že drevo potrebuje takpovediac dozrieť, aby bolo vhodné na kúrenie. Aspoň šesť mesiacov bude totiž musieť schnúť. Nemenej dôležitý je i fakt, že hmyz, ktorý okupuje kôru stromov, počas jarných mesiacov ešte spí. Pri prevoze, schnutí a ukladaní dreva by mali všetci škodcovia uhynúť. Ak Vám záleží na cene a dostatočne bohatom sortimente, určite by ste mali využiť jarné akcie a kvalitné zásoby lesníkov. Snažte sa, aby bolo drevo naštiepané čo najskôr po privezení, pretože vtedy je najmäkšie. Toto sú iba základné kritéria, prečo nenechávať nákup palivového dreva na poslednú chvíľu.

Skladujte správne

Už naši starí otcovia vedeli, že správnym skladovaním palivového dreva sa zvýši jeho kvalita a výhrevnosť. Snáď netreba pripomínať, že čerstvo narúbané drevo nie je vhodné na kúrenie. Zbytočne veľa dymí, nevyhrieva v dostatočnom množstve a zle horí. Príčinou je voda, ktorou je drevo nasiaknuté. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, tak uvádzame niekoľko číselných hodnôt. V čerstvom palivovom dreve sa nachádza asi 50% vody, kým ideálny stav vhodný na vykurovanie je 15 až 20%. Pokiaľ Vám to z nejakých dôvodov nevychádza a vy ste donútený kúriť čerstvým drevom, tak voľte radšej listnáče vyrúbané v zime. Ich miazga sa presúva na zimu do koreňov a drevo stráca značnú časť svojej vlhkosti. Možno to vyznie šokujúco, ale palivové drevo nepatrí do domu, ba ani pivnice. Uschovajte ho vonku. Voľakedy sa stavali drevené kôlničky, ktoré sa však dnes pokladajú za prežitok a málokomu sa chce zdržiavať s ich zhotovením. Drevo sa preto vo väčšine prípadov ukladá priamo na dvore. Nezabúdajte však, že by to malo byť na slnku a v prievane. V žiadnom prípade nie pri múroch domov. Nikdy neukladajte drevo priamo na zem, vytvoríte tak ideálne podmienky pre naberanie vlhkosti a zabezpečíte semenište pre myši, potkany a najrôznejšie druhy chrobákov. Takto potom prídete minimálne o spodnú vrstvu a háveď sa Vám môže nasťahovať do domu. Ak palivové drevo neukladáte pod striešku, vždy ho aspoň prikryte. Nie však tak, aby ste zamedzili cirkulácií vzduchu. Spotrebovanie začína od najvyšších vrstiev, kde je drevo najsuchšie.
Veríme, že naše dobre mienené rady Vám uľahčia návrat k tradičnému vykurovaniu palivovým drevom.